Пубертат: як ми шукали внутрішній світ підлітка

В UNFPA Україна ще до повномасштабної війни була амбітна й нетипова задача: запустити проєкт неформальної сексуальної освіти для підлітків у вигляді навчальних диджитал-роликів. І знайти персонажа, який відгукнеться в їх сердечках.

Наш вступ до сексуальної освіти

Секс і сексуальність — це цілий величезний таємничий і незрозумілий Всесвіт, коли тобі 11–17. Настільки, що хочеться то нервово гигикати, то серйозно гуглити вночі, поки ніхто не бачить. І при цьому не відчувати, що тебе “повчають”!

А теми, що цікавлять в контексті всього цього “дорослого” далеко не завжди стереотипно “сексуальні”: це і права, і гігієна, і особисті кордони, і емоції.

Тож нам було важливо поєднати те, що ніби не поєднується — серйозні переживання і віконечко для хіхішок.

Ми розпочали з відчуттів, бо завжди працюємо з підходом Йоганнеса Іттена, започаткованого ще в Баугаусі. Ідеї, сюжети, ролики — забуваються. Однак відчуття від них лишаються в глядачів.

5 відчуттів проєкту сексуальної освіти:

відвертість: тут можна поговорити на будь-яку тему та бути собою, це безпечно
трушність: це зроблено моєю мовою, мене розуміють
серед своїх: тут у підлітків такі ж проблеми та питання, як є у мене
неформальність: це не занудна інфа з підручника по біології, мені цікаво
на стилі: це зроблено круто, модно, хочеться скинути друзям

Клієнт був готовий до експериментів, проте референси, що ми переглядали разом, здалися нам доволі типовими: класична структура сценаріїв з мораллю в кінці чи сухі інформативні ролики. Хотілося більш емоційно, гостро і з характером. Щоб реально неформальна освіта.

Тому ми стали шукати цілий Всесвіт, а не одного персонажа. Адже переживання — настільки індивідуальні, що для того, аби кожен і кожна могли впізнати себе, треба мати достатньо простору й гнучкості.

Який він, Всесвіт підлітків?

Робити просто мальованих підлітків ми не хотіли: в такому підході завжди є ризик фіаско, бо він потребує максимальної відвертості й безцензурності. Для трушності. І є ризик програти будь-якому серіалу.

Тому ми почали шукати яскраві образи й метафори.

Ідея 1. Ще не голені

Головними героями цієї ідеї стали різні волохаті частини тіла. Перший сором’язливий пушок над губами, незграбні жорсткі волосини під пахвами, брови, де є “зайві люди в колективі” — усі вони символізували різних підлітків. А їх реакції на певні теми підкреслювалися на рівні анімації: від чогось волосся встає дибом, від чогось — закручується.

Ідея 2. Між нами, трусиками

Тут усе почалося з образу “стрінгів старшої сестри”. І вилилося в світ спідньої білизни, що постійно обговорює хвилюючі теми. Табуйований, дещо сором’язливий, але абсолютно побутовий і нормальний світ давав можливість говорити мовою підлітків. А ще запрошувати в ефір експертів та зіркових гостей. ̶Н̶у̶,̶ ̶т̶о̶ч̶н̶і̶ш̶е̶ ̶ї̶х̶ ̶т̶р̶у̶с̶и̶к̶и̶.̶

Ідея 3. Пубертат: не сексолог, не психолог— ти і твій внутрішній світ

Підлітки зациклені на собі й своїх проблемах. Не в поганому сенсі: просто вони формують світогляд, і на цьому етапі слухати себе важливо.

Тож ми хотіли дати їм можливість “виговоритися” мовчки.

Пу і його внутрішні переживання

Всі ідеї тестували на підлітках

Кожна з ідей здавалася нам перспективною і прикольною. І клієнту також. Тож ми вирішили проблему по-дорослому: віддали слово підліткам. Низка переглядів усіх відео та глибинних інтерв’ю від Reiseplan дозволили підтвердити низку гіпотез. І дошліфувати прогалинки.

Врешті-решт, зупинилися на ідеї з Пубертатом — найсміливішою, найконтраснішою та найважчою (якщо чесно) ідеєю.

На себе подивіться!

Всі сценарії Пубертата — камерні. Другорядні персонажі друзів, батьків та сторонніх — лише задають контекст переживанням, хоча деяких можна вважати “авторитетними”, бо вони наштовхують героя на розуміння чогось.

Кожен сюжет — окреме проживання проблеми, маленький шлях героя, в якому немає місця моралізаторству, приховуванню та сорому. Коли спочатку ковбасить, і лише згодом стає зрозуміло, чому і що робити. А всі факапи й питання — абсолютно нормальні!

Перша версія сюжету “Пубертат і (не) стандарти зовншіності”

Баланс гумору, відвертості, різних тем і короткого формату серій став нашим рецептом.

Знайомтесь, Пубертат!

Не він, не вона — а стан “підлітковості”. Незграбний, сором’язливий, дещо кумедний та непостійний: тільки дай привід погойдатися на емоційних гойдалках!

Ми передали гойдалки буквально: Пубертат постійно змінює форми в роликах. Це то недосформований відросток, то роздутий від образи шар, якого зачіпили. То розлючений шипастий їжак, то фантазійний образ “себе дорослого”. Моментами це відбувається в секунди емоційного переживання. А моментами — коли в голові виникає якесь розуміння (!)

Нейтральний гендер підкреслюється озвучкою: не повноцінні репліки, а радше емоційне буркотіння. Чисті переживання в інтонаціях.

… і Пубертата реально ковбасить

Найкращий друг кожного підлітка — це смартфон. В цьому щоденнику й бережуться всі секретики у вигляді історії браузера. Тому Пубертат так само гуглить деякі питання, опирається на кількість лайків під своїми фото і фоткає все на світі. Його друзі тільки допомагають фінально щось зрозуміти.

В роликах немає дорослих — тільки їх ноги. Адже в сприйнятті дорослі завжди “десь там”, далеко. Вони надто…дорослі, щоб усе це зрозуміти.

Анімовано Пубертатом

Характер героя задав і стилістику анімації: жвава лінія та ілюстрація, яку ніби малював власне Пубертат: це його світ.

Щось пропустилося, бо було не цікаво, десь вийшли нібито факапи (ну і ок!). Промальоване детально лише важливе прямо зараз. І так, як можливо для Пубертата.

Так ми передали відчуття, що анімація зроблена не “дорослими”, а кимось, хто шарить усі проблеми. Просто, можливо, має трішки більше досвіду.

З цієї ж причини обрали покадрову анімацію: хотілося більше життєвості, недосконалості, навіть кострубатості, але кльової!

.. І намальовано теж

Тут ми доволі швидко зробили вибір. Оксана Курмаз — класна ілюстраторка та аніматорка з величезним досвідом. І її стилістика ідеально пасувала нашій ідеї!

Великі Звуки маленьких речей

А ще нам дуже пощастило з саунд-дизайнером Станіславом Колесніковим. Він допоміг нам розкрити камерність історії звуками: на запит “емоційного буркотіння” та диктофонні записи копірайтерки він вигадав таку мову Пубертата, в яку одразу закохалася вся команда.

Всю історію ми чуємо в маленьких звуках, які здаються Такими Великими в світі власних переживань! Бо коли зів’яв улюблений кактус — для підлітка це не “просто”.

Завжди хепі-енд

Ми не хотіли робити моралізаторський кінець з якимись правилами, яким треба слідувати. Це ж світ переживань!

Але ненав’язливі хепі-енди зробити хотілося. І часи зараз важкі, і сам Пубертат — все ж таки про те, як важливо слухати себе.

Тому ми вигадали короткий прийом, що ідеально вписався в формат до 1 хвилини: в кожному ролику є типова заставка зі словом “Кінець” і…проблемою, якій цей кінець настав.

Закулісся під час війни

Проєкт ми починали до російського вторгнення. Потім поставили на паузу, щоб оговтатися. Але повернулися: і ми, і клієнт чітко зрозуміли, що війна загострила переживання підлітків.

Разом ми вибрали стартові теми, що актуальні тут і зараз: особиста гігієна, кордони особистого простору (включно з фізичним) і комплекси стосовно зовнішності.

До сценаріїв підходили з максимальною обережністю: деякі сценки змінювали й вирізали, адже саме зараз вони можуть сприйматися як більш болючі. Як, наприклад, тампон в серії про гігієну, який запускається як ракета…

Але від відвертості не відмовилися.

Дуже дякуємо за це команді UNFPA Україна: впродовж усього проєкту вони були максимально готові експериментувати й разом робити ще яскравіше, крутіше й сміливіше. Від таких проєктів ми змінюємо форму на сердечко!

Сподіваємося, що задамо тренд на те, щоб говорити з підлітками не штучною мовою, що лише поверхнево прикрашена усілякими “кул”, а справжньою — мовою їх переживань.

Над проєктом працювали:

Команда Фонду народонаселения ООН

Програмна радниця з питань молоді та ВІЛ — Людмила Шевцова

Асистентка молодіжної програми — Наталя Мартиненко

Асистентка з комунікацій та медіа — Марина Семененко

Програмна аналітикиня із комунікацій та адвокації — Альона Зубченко

Креативна команда isdgroup

Creative Director — Віктор Шкурба

Creative Group Head, Pubertat’s Mom — Оксана Гончар

Art director, Illustrator — Марина Кізілова

Copywriter, Sound Goddess — Юлія Івакіна

Account Director — Світлана Мирончук

Project manager — Яся Сидорчук

Animator, Illustrator — Оксана Курмаз

Sound Director — Станіслав Колесніков

Команда стратегів Reiseplan [isdgroup]

Strategic Director — Михайло Траверсе

Strategist & Psychologist — Аліна Ревенко

Strategist — Гліб Андрюшин

Strategist — Даша Бойко

--

--

Independent digital creative agency and stories behind it

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store