Пубертат: як ми шукали внутрішній світ підлітка

[isdgroup]
7 min readJul 22, 2022

--

В UNFPA Україна ще до повномасштабної війни була амбітна й нетипова задача: запустити проєкт неформальної сексуальної освіти для підлітків у вигляді навчальних диджитал-роликів. І знайти персонажа, який відгукнеться в їх сердечках.

Наш вступ до сексуальної освіти

Секс і сексуальність — це цілий величезний таємничий і незрозумілий Всесвіт, коли тобі 11–17. Настільки, що хочеться то нервово гигикати, то серйозно гуглити вночі, поки ніхто не бачить. І при цьому не відчувати, що тебе “повчають”!

А теми, що цікавлять в контексті всього цього “дорослого” далеко не завжди стереотипно “сексуальні”: це і права, і гігієна, і особисті кордони, і емоції.

Тож нам було важливо поєднати те, що ніби не поєднується — серйозні переживання і віконечко для хіхішок.

Ми розпочали з відчуттів, бо завжди працюємо з підходом Йоганнеса Іттена, започаткованого ще в Баугаусі. Ідеї, сюжети, ролики — забуваються. Однак відчуття від них лишаються в глядачів.

5 відчуттів проєкту сексуальної освіти:

відвертість: тут можна поговорити на будь-яку тему та бути собою, це безпечно
трушність: це зроблено моєю мовою, мене розуміють
серед своїх: тут у підлітків такі ж проблеми та питання, як є у мене
неформальність: це не занудна інфа з підручника по біології, мені цікаво
на стилі: це зроблено круто, модно, хочеться скинути друзям

Клієнт був готовий до експериментів, проте референси, що ми переглядали разом, здалися нам доволі типовими: класична структура сценаріїв з мораллю в кінці чи сухі інформативні ролики. Хотілося більш емоційно, гостро і з характером. Щоб реально неформальна освіта.

Тому ми стали шукати цілий Всесвіт, а не одного персонажа. Адже переживання — настільки індивідуальні, що для того, аби кожен і кожна могли впізнати себе, треба мати достатньо простору й гнучкості.

Який він, Всесвіт підлітків?

Робити просто мальованих підлітків ми не хотіли: в такому підході завжди є ризик фіаско, бо він потребує максимальної відвертості й безцензурності. Для трушності. І є ризик програти будь-якому серіалу.

Тому ми почали шукати яскраві образи й метафори.

Ідея 1. Ще не голені

Головними героями цієї ідеї стали різні волохаті частини тіла. Перший сором’язливий пушок над губами, незграбні жорсткі волосини під пахвами, брови, де є “зайві люди в колективі” — усі вони символізували різних підлітків. А їх реакції на певні теми підкреслювалися на рівні анімації: від чогось волосся встає дибом, від чогось — закручується.

Ідея 2. Між нами, трусиками

Тут усе почалося з образу “стрінгів старшої сестри”. І вилилося в світ спідньої білизни, що постійно обговорює хвилюючі теми. Табуйований, дещо сором’язливий, але абсолютно побутовий і нормальний світ давав можливість говорити мовою підлітків. А ще запрошувати в ефір експертів та зіркових гостей. ̶Н̶у̶,̶ ̶т̶о̶ч̶н̶і̶ш̶е̶ ̶ї̶х̶ ̶т̶р̶у̶с̶и̶к̶и̶.̶

Ідея 3. Пубертат: не сексолог, не психолог— ти і твій внутрішній світ

Підлітки зациклені на собі й своїх проблемах. Не в поганому сенсі: просто вони формують світогляд, і на цьому етапі слухати себе важливо.

Тож ми хотіли дати їм можливість “виговоритися” мовчки.

Пу і його внутрішні переживання

Всі ідеї тестували на підлітках

Кожна з ідей здавалася нам перспективною і прикольною. І клієнту також. Тож ми вирішили проблему по-дорослому: віддали слово підліткам. Низка переглядів усіх відео та глибинних інтерв’ю від Reiseplan дозволили підтвердити низку гіпотез. І дошліфувати прогалинки.

Врешті-решт, зупинилися на ідеї з Пубертатом — найсміливішою, найконтраснішою та найважчою (якщо чесно) ідеєю.

На себе подивіться!

Всі сценарії Пубертата — камерні. Другорядні персонажі друзів, батьків та сторонніх — лише задають контекст переживанням, хоча деяких можна вважати “авторитетними”, бо вони наштовхують героя на розуміння чогось.

Кожен сюжет — окреме проживання проблеми, маленький шлях героя, в якому немає місця моралізаторству, приховуванню та сорому. Коли спочатку ковбасить, і лише згодом стає зрозуміло, чому і що робити. А всі факапи й питання — абсолютно нормальні!

Перша версія сюжету “Пубертат і (не) стандарти зовншіності”

Баланс гумору, відвертості, різних тем і короткого формату серій став нашим рецептом.

Вже на заставці показуємо, що на нас чекають емоційні гойдалки

Знайомтесь, Пубертат!

Не він, не вона — а стан “підлітковості”. Незграбний, сором’язливий, дещо кумедний та непостійний: тільки дай привід погойдатися на емоційних гойдалках!

Пошуки найпубертатнішого Пубертата

Ми передали гойдалки буквально: Пубертат постійно змінює форми в роликах. Це то недосформований відросток, то роздутий від образи шар, якого зачіпили. То розлючений шипастий їжак, то фантазійний образ “себе дорослого”. Моментами це відбувається в секунди емоційного переживання. А моментами — коли в голові виникає якесь розуміння (!)

Нарешті скетчі пубертатоформ

Нейтральний гендер підкреслюється озвучкою: не повноцінні репліки, а радше емоційне буркотіння. Чисті переживання в інтонаціях.

… і Пубертата реально ковбасить

Найкращий друг кожного підлітка — це смартфон. В цьому щоденнику й бережуться всі секретики у вигляді історії браузера. Тому Пубертат так само гуглить деякі питання, опирається на кількість лайків під своїми фото і фоткає все на світі. Його друзі тільки допомагають фінально щось зрозуміти.

В роликах немає дорослих — тільки їх ноги. Адже в сприйнятті дорослі завжди “десь там”, далеко. Вони надто…дорослі, щоб усе це зрозуміти.

Ці моменти, коли дорослі ненавмисне тиснуть

Анімовано Пубертатом

Характер героя задав і стилістику анімації: жвава лінія та ілюстрація, яку ніби малював власне Пубертат: це його світ.

Щось пропустилося, бо було не цікаво, десь вийшли нібито факапи (ну і ок!). Промальоване детально лише важливе прямо зараз. І так, як можливо для Пубертата.

Так ми передали відчуття, що анімація зроблена не “дорослими”, а кимось, хто шарить усі проблеми. Просто, можливо, має трішки більше досвіду.

З цієї ж причини обрали покадрову анімацію: хотілося більше життєвості, недосконалості, навіть кострубатості, але кльової!

.. І намальовано теж

Тут ми доволі швидко зробили вибір. Оксана Курмаз — класна ілюстраторка та аніматорка з величезним досвідом. І її стилістика ідеально пасувала нашій ідеї!

Великі Звуки маленьких речей

А ще нам дуже пощастило з саунд-дизайнером Станіславом Колесніковим. Він допоміг нам розкрити камерність історії звуками: на запит “емоційного буркотіння” та диктофонні записи копірайтерки він вигадав таку мову Пубертата, в яку одразу закохалася вся команда.

Всю історію ми чуємо в маленьких звуках, які здаються Такими Великими в світі власних переживань! Бо коли зів’яв улюблений кактус — для підлітка це не “просто”.

Скажи мені два головних слова по саунду..

Завжди хепі-енд

Ми не хотіли робити моралізаторський кінець з якимись правилами, яким треба слідувати. Це ж світ переживань!

Але ненав’язливі хепі-енди зробити хотілося. І часи зараз важкі, і сам Пубертат — все ж таки про те, як важливо слухати себе.

Тому ми вигадали короткий прийом, що ідеально вписався в формат до 1 хвилини: в кожному ролику є типова заставка зі словом “Кінець” і…проблемою, якій цей кінець настав.

Все просто ж, ну!

Закулісся під час війни

Проєкт ми починали до російського вторгнення. Потім поставили на паузу, щоб оговтатися. Але повернулися: і ми, і клієнт чітко зрозуміли, що війна загострила переживання підлітків.

Разом ми вибрали стартові теми, що актуальні тут і зараз: особиста гігієна, кордони особистого простору (включно з фізичним) і комплекси стосовно зовнішності.

До сценаріїв підходили з максимальною обережністю: деякі сценки змінювали й вирізали, адже саме зараз вони можуть сприйматися як більш болючі. Як, наприклад, тампон в серії про гігієну, який запускається як ракета…

Але від відвертості не відмовилися.

Дуже дякуємо за це команді UNFPA Україна: впродовж усього проєкту вони були максимально готові експериментувати й разом робити ще яскравіше, крутіше й сміливіше. Від таких проєктів ми змінюємо форму на сердечко!

Сподіваємося, що задамо тренд на те, щоб говорити з підлітками не штучною мовою, що лише поверхнево прикрашена усілякими “кул”, а справжньою — мовою їх переживань.

Над проєктом працювали:

Команда Фонду народонаселения ООН

Програмна радниця з питань молоді та ВІЛ — Людмила Шевцова

Асистентка молодіжної програми — Наталя Мартиненко

Асистентка з комунікацій та медіа — Марина Семененко

Програмна аналітикиня із комунікацій та адвокації — Альона Зубченко

Креативна команда isdgroup

Creative Director — Віктор Шкурба

Creative Group Head, Pubertat’s Mom — Оксана Гончар

Art director, Illustrator — Марина Кізілова

Copywriter, Sound Goddess — Юлія Івакіна

Account Director — Світлана Мирончук

Project manager — Яся Сидорчук

Animator, Illustrator — Оксана Курмаз

Sound Director — Станіслав Колесніков

Команда стратегів Reiseplan [isdgroup]

Strategic Director — Михайло Траверсе

Strategist & Psychologist — Аліна Ревенко

Strategist — Гліб Андрюшин

Strategist — Даша Бойко

--

--

[isdgroup]

Independent digital creative agency and stories behind it